Галерия проекти
Разгледай галерията
Песента на глината в ръцете на старите майстори от село Сейдол

Сейдол е село, което се намира в Североизточна България. През вековете местните грънчари са добили известност далеч зад пределите на региона. Прочути са потомствените сейдолски фамилии на майстори на грънчарското колело, които са поддържали традицията на форми и багри. Работили са с червена глина, добивана от околността на селото, която не съдържа примеси и е лесна за обработка. Техни съдове все още се срещат по къщите, както и във фондовете на музейния комплекс към ОУ „Виделина”, с.Сейдол. Грънчарските традиции тук са живи до средата на 50-те години на ХХ век.

Днес село Сейдол принадлежи към община Лозница. За читалище „Пробуда - 1912” гр. Лозница интерес представлява възраждането на грънчарските занаяти, характерни за местността.

Целта на проекта „Песента на глината в ръцете на старите майстори от село Сейдол" е съвместно с учениците от сейдолското училище да се разработи и утвърди грънчарска работилница към музейния комплекс на училището като част от етнографски център. Желанието ни е да се възродят занаятчийските традиции в с.Сейдол и да се съхрани богатото материално наследство на изделия от глина.

Идеята на проектае по този начин да се запазят за поколенията уменията на сейдолските майстори в областта на грънчарското изкуство.

В дейностите включваме младите хора (от 10 до 14 годишна възраст) от ОУ „Виделина”, с. Сейдол, общ. Лозница. Предоставяме им възможност за изява в областта на приложно-декоративното изкуство при работа с глина. Младежите издирват, документират, изучават и усвояват знания за традиции, бит, техники, технологии, характерна орнаментика и цветово декориране, свързани с грънчарския занаят от старите занаятчии. Правим опит да се запази приемствеността между поколенията. Провокираме усета на младите хора към творчество чрез изработване на глинени изделия, които са представени в изложби и дипляни. Водещо в дейността ни е не толкова класическата изработка на предмети от глина, a творческият процес по тяхното създаване, декориране и оформление.

Изпълнението на проекта е свързано с няколко етапа. Сформирана е целева група от 20 млади хора от V-VІІІ клас от ОУ „Виделина” , с. Сейдол, общ. Лозница, участници в проекта. Оборудвана е грънчарската работилница към музейния комплекс в с. Сейдол. Целта на занятието, както и финансиращите организации са популяризирани пред местната общественост. Изготвена е програма и график за работа на младежите в грънчарската работилница. На проведения Събор на занаятите на Петровден са поканени за участие младежи и от други населени места. Интересно предизвикателство за младите майстори е провеждането на среща-разговор с керамик-професионалист.

След провелия се конкурс за проектиране и изработка на изделия от глина е организирана изложба с класираните материали, както и представителна експозиция от глинени изделия. Връчени са грамоти за придобити умения и разбира се, са наградени активно включилите се в дейностите по проекта участници. След приключването на инициативата в читалището и училището има необходимите условия за реализирането и разработването на дългосрочна политика за запазване на грънчарството като традиционен местен занаят. Младите хора от региона са мотивирани да търсят изяви на своите заложби. С умението на старите майстори от село Сейдол те могат да завъртят грънчарското колело и да усетят удоволствието от това да сътворят различни предмети с ръцете си.