Сирни Заговезни, наричан още Прошка е празник съпътстван от много светлина и топлина в душата. Съществува християнска традиция, според която на този ден се постига духовно пречистване и се молят за опрощение роднини и познати за допуснати грешки. На всеки от нас сякаш му олеква от дадената и получена прошка. На празника хората се стремят към пълно хармонизиране на взаимоотношенията. И ако днес хапваме твърда, снежнобяла халва, посипана с ядки и се обръщаме към по-възрастните с думите – „Прости ми!”, то в миналото Сирни Заговезни е бил съпътсван от голям брой празнични ритуали – изработване и хвърляне на стрели, игри около огъня, християнска трапеза, гадаене.
Близо до Стара Загора има няколко села, разположени близо едно до друго – Бъдеще, Петрово, Памукчий, Стрелец. По тези места има хора - живи наследници на традицията, свързана със Сирни Заговезни.
На мегдана на с. Бъдеще мъж на средна възраст дялка нещо от една дървена клечка. Казва, че след малко от него ще стане стрела. Стрла за лък или...? Не, стрела, която ще се хвърля около огъня по време на Прошка.
Изработените стрели на масата приличат на хартиени самолетчета, които децата си правят от страниците на тетрадиките в училище. Има чалъм в „опашката” на стрелата за да лети, трябва много прецизно да се спазят пропорциите и извивката на ъглите. Всичко това, ще помогне за въртеливото движение, което стрелата прави при полета. Тези краища на стрелата, ще са пламтящи, запалени от огъня.
В другото село Памукчий на поляна са се събрали доста хора, ще хвърлят стрелите. Много деца са тук, да за децата това е най-интересното, някой от тях вече са направили своите стрели. Огъня е разпален. Стари мъже разказват как като деца техните по-големи батковци са правили тези стрели. Те помнят как са изработвали стрели, които са хвърляли около огъня по време на Прошка, разказват какви игри са играли, с какво е била отрупана празничната трапеза, споделят как се празнува Сирни Заговезни в целия му блясък.
Днес пък малчуганите правят същите тези стрели. Става съвсем тъмно, огъня вече е разгорял се съвсем. Няколко хлапета скачат и започват да се надпреварват кой ще прескочи огъня. След малко настава истински бой кой по-напред да хвърли своята стрела. Всъщност стрелите не се изстрелват с лък, а с помощта на друга пръчка се закача, краищата на стрелите са нещо като перки на самолет. Които запалват в огъня и по специфичен начин се изпращат в далечината. Целта е най-далече и най-нависоко да излети стрелата. След началната засилка, ако добре е станало това стрелата лети в тъмнината, нещо като летяща факла. Прилича на падаща комета.
Традицията оживява благодарение на проект „Съкровище от старата ракла”, който има за цел да възроди практиката за изработване на стрелите, които се хвърлят в нощта на Сирни Заговезни.
Проучването и възстановяването на тази практика се осъществи от младежи на възраст между 18 и 35 години, доброволци от клуба на читалище „Железник”, младежи и учащи от селата и града и възрастни хора – майстори на стрели, които обучават своите наследници. Събраната информация за празника подготвя младите хора да влязат в творческите ателиета за усвояване на умения при изработването на стрели. По този начин освен, че се съхранва местното нематериално културно наследство се укрепва и поизтънялата връзка между поколенията, обогатяват се знанията на подрастващите поколения за етнографските специфики на празниците в региона.
На практика реализацията на проектната идея се осъществи с подкрепата на цялата общественост в селата и квартал Железник, обединена в неформална мрежа. Участват жителите, кметовете, кметските наместници, секретарите на местните читалища – „Железник”- Стара Загора, НЧ „Христо Ботев”- с.Памукчий, НЧ „В.Левски” - с.Бъдеще, сдружение „Клуб Отворено Общество”- Стара Загора.
За да се популяризира празника и реквизитите към него - стрели и изработването им, са направени клипчета, разпространени са печатни материали, заснет е учебен филм и е привлечена младежката аудитория в интернет. По този начин една стара традиция е представена чрез съвременните средства за комуникация и бързо и лесно достига до младите хора.
Проектът „Съкровища от старата ракла” „оживява” древната магия на Сирни Заговезни в днешни дни – събира хората край топлината на огъня, животът в спокойните селата се оживява, възрастните хора гордо предават традицията на младите, намира се и най-добрият стрелец на селото! Децата се учат да поискат прошка, а всички ние я даваме с лекота и не държим омраза в сърцата си. Отворихме старата ракла и от съкровищата в нея сега навсякъде около нас струи светлина!