Проектът цели да изучи, възроди и популяризира традиционния за село Сейдол, желязо-коларски занаят и свързаните с него многообразни техники, като се използват пълноценно местните дадености и натрупания опит.
Пренесени традиции
От къде да тръгнем и кои са стъпките, които да направим, за да съхраним старите занаяти? Отговор на тези въпроси, търсят и участниците в проекта „Традиции и фантазии с дъх на метал“. Проектът включва издирване, документиране, изучаване, усвояване и предаване на знания за традиции, техники, технологии, материали и декорации, използвани в желязо-коларството. Проектиране и изработване на опростени изделия от метал и изделия в комбинация с дърво, стъкло, мед, алуминий и керамика, като съчетаваме традицията с уважението към художествените ценности. Детските изработки се произвеждат по ръчни технологии от масивно и плоско желязо, алуминиево и медно фолио чрез топла и студена обработка на метала, като сложността на изпълнение е съобразена с възможностите на участниците.
Проектът „Традиции и фантазии с дъх на метал” подхожда творчески и иновативно към наследството и подкрепя процеса на генериране на местните човешки, материални и финансови ресурси - зали по етнография и фондове на Музейния комплекс, изложбени зали за експониране на детски изработки; зали за свободни контакти и за занимания по интереси; открита класна стая, действаща желязо-коларска работилница. Важен ресурс е опита от съвместната работа с ОУ „Виделина”, с.Сейдол, който имаме в създаване на адекватни за местните условия модели за запазване и оживяване на културното наследство и други добри практики в тази насока, отговарящи на целите на Програма „Живо наследство”.
Подхождайки към наследството не толкова като културно-историческа даденост, а като творчески процес, приобщаваме повече млади хора към него.
Необходимостта от приемственост на традициите, които са ни завещани, е заложена у подрастващите. Проектът предоставя възможности да се изявяват като изследователи и творци чрез участие в инициативи по опазване на дълголетните традиции с респект към съвременните художествени ценности. Провежданите дейности се опират на занаятчийските практики в областта на желязо-коларството, като отговарят на възможностите на участниците.