Чрез проекта се повишават знанията и уменията на местни доброволци за празника Йеремия и свързаните с него действия по правене на подници, месене на зелник и изпичането му в подница.
Вкусни спомени
Кюстендил е едно от местата в България, където традициите са живи. За съжаление, както и на други места в страната, популярни в миналото празници и обичаи са на път да бъдат забравени или претопени в нашето съвремие. Все по-малко млади хора се обучават в придобиване на традиционни умения и познания за културното наследство и дори гледат на темата като нещо досадно и скучно. Идеята на проекта „Спомени с вкус“ или как да върнем вкуса на спомените” е да промени подхода към културното наследство и да предложи нови, интересни за младите хора, начини на неговото проучване и пресъздаване.
След направени проучвания и разговори с възрастни хора от региона и събраната информация за технологията на приготвяне на подници и зелници, стартира и по-трудната част от проекта – практическата. Да слушаш как се прави зелник е едно, да гледаш как се прави е второ, а да го приготвиш сам вече е съвсем различно! Пред това вкусно предизвикателство се изправят доброволци от сдружението, които под вещото ръководство на своите инструктори – Катя Хаджийска и Галя Горчева, преминават поредица от практически занимания по приготвянето на зелници.
Подниците бяха поредното предизвикателство, пред ръководители и участници. Някои не знаят какво е това, други са чували легенди за вкусен хляб или зелник в подница, но колко са тези, които са правили подници? Стъпка по стъпка те минават процесът от събирането на глина, обработката и подготовката й, газенето, месенето и оформянето им, а най-трудно се оказва тяхното сушене.
Най-атрактивния продукт на проекта е театрално-танцовата миниатюра „Земята, вселената и небето". Обреди и ритуали, свързани с характерни за приготвянето на хляба действия и със значими за човечеството символи бяха представени с добри тематични композиции, изпълнени с много емоция, добра актьорска игра, синхрон и интересно вплетени в българските народни танци. Чрез синтез на различните изкуства - театър, танц, музика, поезия, изпълнителите представят иновативен подход към културното наследството.